Іван Підгурний учасник програми Gaude Polonia

Тема проекту поданого для участі у стипендіальному проекті “Віртуальний музей польського фотографа Михайла Грейма у Кам’янці-Подількому”. Мене завжди турбувало, що тематика моїх наукових досліджень, не співпадає з колом моїх інтересів, і переліком навчальних дисциплін яким я навчаю студентів у Кам’янець-Подільськом національному університеті імені Івана Огієнка. Адже тематика досліджень це «Культурно-мистецька спадщина Поділля кінця 19 – початку 20 століття у фотографіях польського фотографа Михайла Грейма», а предмети які я викладаю в університеті це графічний дизайн, основи фотографії, віртуальне  проектування.

Усі мої публікації до участі у проекті чітко поділялися на дві не пов’язані групи, які умовно можна назвати «Михайло Грейм» і «Комп’ютерна графіка». Участь у проекті дала змогу поєднати обидва напрямки моїх інтересів.

Проект реалізовувався під кураторством dr. hab. prof. ASP Grzegorza Bilińskiego, при кафедрі Obszarów Sztuki майстерні archisfery відділення Intermediów Akademii Sztuk Pięknych Jana Matejki w Krakowie. Професор Biliński всіляко сприяв виконанню проекту регулярно цікавився поступом проекту, давав поради, допомагав налагодити необхідні контакти. Зокрема була пропозиція виконувати проект на обладнанні ASP. Я в свою чергу відмовився від цієї пропозиції, бо враховуючи умови в яких доводиться працювати в Україні, звик самостійно виконувати задачі шукати альтернативні рішення.

Весь проект був виконаний за допомогою вільного програмного забезпечення та доступних інтернет сервісів. Тривимірна модель музею була виконана у програмі SketchUp Make 2017 з додатковими розширеннями (extensions): Twirlight Render v2 Hobby, DL Circle, CameraKeyMaker Exif Pilot, Meta Editor , Internet сервісів Kubity та Modelo, 360cities і т.п.

Отже реалізація тривимірної моделі здійснювалась у програмі SketchUp Make 2017. За допомогою колег з Кам’янець-Подільського Національного історико-архітектурного музею-заповідник «Кам1янець» вдалося знайти кілька планів забудови кварталу Старого міста де розташований будинок Грейма. Зокрема серед планів було знайдено план частини будинку і прибудови-веранди, де знаходилось ательє фотографа. Проект виконувався по цьому плану, а також по фотографіях М. Грейма і їх фрагментах із фондів Archiwum Polskiej Akademii Umejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie i Bibliotekі Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Archiwum Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Biblioteki Uniwersytetu w Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne miasta Krakowa, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, а також інернет ресурсів POLONA/ [https://polona.pl/], PAU art [http://www.pauart.pl].

У процесі виконання проекту, виникали певні труднощі. Ось деякі з них і відповідні рішення. Тривимірна модель виконується у спеціалізованому програмному забезпеченні, тому представлення проекту в сирому вигляді, тобто його перегляд засобами операційної системи не можливий. Ось кілька варіантів вирішення: візуалізація сцен 3D моделі у вигляді сферичних панорам з можливістю їх перегляду на Facebook та 360cities; також існує кілька інтернет сервісів які дозволяють переглядати 3D модель у інтерактивному режимі через їх сторінку в інтернеті наприклад Kubity або Modelo; і звичайно 3D модель віртуального музею можна візуалізувати у вигляді відео. У свою чергу кожне з цих рішень також викликає низку другорядних задач і певних труднощів. Рішення кожної з проблем наштовхує на відкриття нових можливостей виконання подібних проектів та ідей для подальшого розвитку.

Результати викладені на сторінці Facebook Museum Michala Grejma, а також на інтернет сторінці Віртуальний музей Михайла Грейма.

Під час програми “GAUDE POLONIA” відвідував багато місць. Серед відвіданих місць: Zamek Królewski na Wawelu у Кракові; Podziemia Rynku; Muzeum Narodowe w Krakowie та його філіали: Dom Józefa Mehoffera,  Kamienica Szołayskich, Ośrodek Kultury Europejskiej – EUROPEUM, Dom Jana Matejki, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego; Fundacja Judaica Centrum Kultury Żydowskiej; Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha; Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris; Muzeum Archeologiczne w Krakowie; Muzeum Inżynierii Miejskiej; Ogród doświadczeń, Muzeum Lotnictwa Polskiego; Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Fabryka Schindlera, Muzeum Historii Fotografii; Wzgórze Wawelskie; Kościół Świętej Trójcy і Klasztor Ojców Dominikanów, Klasztor i Bazylika Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu, Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny, kościół Mariacki та ін.

З метою ознайомлення із провадженням навчального процесу мною було відвідано також деякі навчальні заклади у Кракові, а саме: Академія мистецтв у Кракові (ASP) відділи Скульптури, Живопису, Графіки Архітектури ну і звичайно Інтермедіа; Ягелонський університет, Вища школа Європейська (WSE). Цікаво було онайомитись із організацією проведення відкритих лекцій з Історії Типографіки та Історії Проектування в WSE, а також проведенням художніх переглядів у ASP.

Паралельно з проектом працював над портфоліо як фотограф GOOGLE MAPS, фотопанорами відвіданих місць розміщено в профілі.