У Києві 25 жовтня відбувся воркшоп “Інтернаціоналізація ЗВО – німецька перспектива”. На заході були присутні представники закладів вищої освіти з усіх регіонів України. Автономія, фінансування та інтернаціоналізація німецьких та українських ЗВО – теми, які були під розсудливим прицілом учасників семінару. Дізнавалась більше про те, як підвищити рівень інтернаціоналізації українських ЗВО, Людмила Коновальчук, провідний фахівець відділу міжнародних зв’язків.
В межах події модератори та учасники працювали над питаннями щодо основних засад, які формують науково-навчально-педагогічну діяльність закладів вищої освіти в Німеччині:
– автономія німецьких університетів;
– глобальні бюджети (саме державні);
– університети самостійно формують освітні програми;
– здебільшого ЗВО фінансуються федеративними землями;
– що більше освітній заклад працює над науковою роботою, то більше отримує коштів на подальший розвиток.
Ірина Шалагінова, голова міжнародного відділу в Universität Koblenz-Landau, подала тези, на яких базується інтернаціоналізація у ЗВО в Німеччині:
Учасники мали нагоду поспілкуватись про те, наскільки українські університети можуть перейняти імпульси німецької системи вищої освіти. Зокрема, на воркшопі підведено підсумки з питання поліпшення міжнародної діяльності в університетах України. Найбільше увага була закцентована на таких:
– діджиталізація;
– активніша комунікація між підрозділами ЗВО;
– популяризація продуктивного міжнародного досвіду;
– внутрішня мобільність між закладами вищої освіти України;
– зменшення аудиторного навантаження для працівників відділів міжнародних зв’язків.
Відділ міжнародних зв’язків – це перспектива глобального розвитку для кожного ЗВО. Підрозділ активно працює на впровадженням не лише «зовнішньої», але й «внутрішньої» та короткострокової мобільності, аби надати студентам можливість вийти зі зони комфорту та подолати страхи, які вони мають.
Відділ міжнародних зв’язків Університету імені Івана Огієнка має на меті реалізувати стратегію інтернаціоналізації на кожному факультеті відповідно до їх профільної діяльності та координувати міжнародну співпрацю у різних структурних підрозділах. Ефективна комунікація між підрозділами у міжнародному контексті дає можливість корелювати зі ЗВО-партнерами на високому рівні.
В межах інтернаціоналізації Відділ презентує інформацію про учасників академічної мобільності (наукове стажування, підвищення кваліфікації, викладання, наукове дослідження, участь у спільних проєктах) та про нові можливості міжнародної співпраці. Така діяльність робить інформацію доступною для здобувачів вищої освіти, відкриває перед ними нові можливості розвитку й навчання, а також сприяє інтеграції іноземних студентів в українське суспільство.
Підвищення кваліфікації в Католицькому університеті в м. Ружомберок (Словацька Республіка) – Іван Боровець, кандидат історичних наук, доцент, кафедра всесвітньої історії К-ПНУ імені Івана Огієнка.
Стажування зреалізувалося в межах програми National Scholarship Programme of the Slovak Republic. Це Національна стипендіальна програма, спрямована на підтримку академічної мобільності студентів, аспірантів, викладачів та наукових працівників: https://www.scholarships.sk/en/.
Іван Боровець, перебуваючи на стажуванні, працював над удосконаленням своїх професійних компетенцій з 1 по 30 вересня 2019 року. Кандидат історичних наук поставив собі за мету ретельно ознайомитися з навчальним процесом у ЗВО Словацької Республіки, відвідати лекції та заняття, опрацювати наукову та навчально-методичну літературу, а також зіставити методичну й практичну складову діяльності словацького викладача зі складовою наших, українських викладачів.
За період перебування в Католицькому університеті Іван Боровець перейняв досвід роботи кафедри історії філософського факультету, ознайомився з їх системним підходом до організації навчально-методичної діяльності, відвідав лекції, брав участь у дискусіях і конференціях:
Цікавими й пізнавальними були зустрічі Івана Боровця з колегами з різних навчальних закладів, під час яких жваво обговорювалися актуальні проблеми як історичного минулого, так і сьогодення.
«Пропри щільну програму постійно працював у фондах університетської бібліотеки Католицького університету та Словацької національної бібліотеки в м. Мартін, – говорить Іван Боровець. – Тож напрацювання систематизуються в наукову статтю та невдовзі подаватимуться до друку».
Еразмус-дні – це подія, присвячена Програмі ЄС Еразмус+, своєрідний флешмоб, який був активний протягом трьох днів – з 10 по 12 жовтня 2019 року. Архітектуру події складають різноманітні заходи, конференції, тематичні пікніки, фотосесії й фотосушки, челленджі й інші елементи програми, які формує кожен ЗВО на свій розсуд.
Еразмус-дні об’єднали студентів та науково-педагогічних працівників із різних факультетів. Команда відділу міжнародних зв’язків створила для студентів університету програму, яка весь день розкривала для них інформацію про Еразмус+:
Еразмус-день видався насиченим та яскравим. Презентація інформації про міжнародну мобільність – це шлях відкрити студентам нові можливості для реалізації власних здібностей та до особистісного зросту кожного. Слухачі з цікавістю сприймали розповіді випускників та учасників програми: Олександри Старої, Богдана Щупака, Влади Лісової – студентів університету та Тетяни Сторчової (керівника відділу міжнародних зв’язків), Алли Хоптяр (декана факультету іноземної філології). Розповіді однолітків про досвід участі в програмі Еразмус – це те, що спонукає діяти самому.
Вікторина, гра, яка захопила студентів, та вільна програма презентації допомогли дізнатись більше про можливості навчання й розвитку, які пропонує університет. Важливо, що учасники глибше зрозуміли, що таке Еразмус, яка сутність програми та що ж самі студенти можуть зробити для розвитку Еразмус.
Сподіваємось, вам сподобалось, студентство К-ПНУ. Працюємо далі!